خوش آمدید مهمان گرامی! (وروددرخواست عضویت)
لا اله الا الله الحلیم الکریم لااله الا الله العلی العظیم
سبحان الله رب السماوات السبع و رب الارضین السبع
و ما فیهن و ما بینهن و رب العرش العظیم و الحمدلله رب العالمین
كاربر گرامی : جهت دسترسی سریع به امكانات انجمن ، بخش دانلود و گالری از تابلوی زیر استفاده فرمائید
logo

ارسال مطلب 

امتیاز این مطلب
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حواشی ناشنیده از تفسیر سوره نور آیت الله جوادی آملی-بخش سوم
۱۳۹۰-۱۰-۲۴
مطلب: #1
حواشی ناشنیده از تفسیر سوره نور آیت الله جوادی آملی-بخش سوم
بسم الله الرحمن الرحیم

یا ستار العیوب

15- از اتفاقاتی که چند بار برای خود بنده در درس تفسیر ایشان اتفاق افتاد، این است که اگر سوالی یا مشکلی ذهنم را مشغول میکرد، دقیقا در جلسه بعد، ایشان جواب آن را (به تصریح یا کنایه) میدادند، و این نشان دهنده عظمت روحی ایشان است.

مثلا در یک مورد، با هم بحثی ام، سر دو مطلب بحثمان شد: یک. درباره غرر آیات؛ دو. اینکه آیا عصبانی شدنهای متعارف در مباحثات علمی مشکل دارد یا نه.

آیت الله جوادی در جلسه ای که روز بعد از این بحث ما، برقرار بود، هم معنای غرر آیات را بصورت کامل تبیین کردند، و هم در گوشه ای از کلامشان فرمودند: اينكه مي‌بينيد ماها در اين مباحثات گاهي تند مي‌شويم گاهي حرفهايي مي‌زنيم، در طي اين 25 سالي كه ما در خدمت علامه طباطبایی بوديم هرگز اين برخورد را از ايشان مشاهده نكرديم!

16- ایشان در تاریخ 3/10/90 در شکایت از ایجاد "مهد کودک" و "خانه سالمندان"، در بیاناتی همراه با بغض فرمودند:

شما مي‌بينيد بعضي از شهرها كه عاطفه در آنجا بيشتر حكومت مي‌كند، هر چه مسئولين يا بعضي از خيّرين رفتند تلاش بكنند كه خانه سالمندان بسازند مي‌بينند نشد، مي‌گويند مگر آدم مي‌شود پدر يا مادر خودش را رها بكند به خانه سالمندان بدهد؟! براي اينكه اين بچه, هفت سال دانشكده رفته. اين دانشكده همان آغوش مادر است، دامن پدر است، او عاطفه ياد گرفته، اين گريه سرمايه اوست، و در فراغ آنها مي‌نالد. اما شما شهرهاي بزرگ كه اين بچه‌ها در مهدكودك تربيت مي‌شوند، آن هفت سالي كه بايد عاطفه ياد بگيرند كه ياد نگرفتند، همين كه پدر و مادرشان يك مقدار مشكل پيدا شد و سن بالا آمد، فوراً خانه سالمندان مي‌برند. خب اين محصول همان مهدكودك است! ديگر اين بچه عاطفه را از كجا ياد بگيرد؟ فراغ مادر را چگونه دردآور بداند؟ فراغ پدر را چگونه دردآور بداند...

17- در همان جلسه مذکور، ایشان درباره نهی از منکر بیاناتی داشتند، یکی از مستمعین به ایشان گفت: حاج آقا ما دیشب به یک خانمی گفتیم حجابتو درست کن، بما گفت ما دو تا رو که توی یک قبر نمیزارند!

آیت الله جوادی در جوابی جالب (که این جواب در فایل صوتی و متن درس ایشان نیست) فرمودند: بله خب شما رو توی یک قبر نمیزارند، قبر شما انشاءالله روضة من ریاض الجنه هست، و قبر او حفرة من حفر النیران هست!!!

و ادامه دادند: البته اين بيان هم سخن درستي نيست، مادامي كه روي زمين هستيد سخن از قبر نيست... نمي‌شود گفت به تو چه! بايد گفت هم شما مسئوليد به من بگوييد، هم من مسئولم...

18- در مورخ 6/10/90 در جملاتی قابل تأمل درباره شوق به فراگیری معارف فرمودند:

...مي‌بينيد بعضيها رو هر چه نصيحت مي‌كنيد، مي‌گويند ما نمي‌فهميم، اين حرفها را حوصله گوش دادن نداريم، اينها گرفتار عذاب الهي‌اند! كه معارف الهي احكام و حِكم الهي به اينها عرضه مي‌شود اينها با چهره عبوس مي‌گويند ما حوصله اين حرفها را نداريم. ﴿صَرَفَ اللّهُ قُلُوبَهُمْ﴾ اين يك كيفر الهي است.

19- این مطلب را هم به ملاحظاتی نمیخواستم از آیت الله جوادی نقل کنم، فقط برای آن نقل میکنم که عده ای فکر نکنند که بحث "گریه شوق" را فقط مرحوم سید هاشم حداد مطرح کرده اند (چون بخاطر این بحث، به آقای حداد شدیدترین حمله ها کرده اند)، نخیر؛ خیلی از بزرگان دیگر هم ممکن است به آن قائل باشند، از جمله آیت الله جوادی؛ که در جلسه ای فرمودند:

ما فقط حضرت زهرا را براي اينكه بين در و ديوار آسيب ديد و اينها مثلاً، گريه مي‌كنيم. اين نيست! شما نگاه كنيد مرحوم كليني رضوان الله تعالي عليه آن مقام را براي حضرت نقل كرد كه جبرئيل نازل مي‌شد آن مطالب عميق را مي‌گفت؛ صديقه كبرا سلام الله عليها املاء مي‌كرد و حضرت امير مي‌نوشت. اين چه مقامي است؟! ما گريه‌مان براي اينهاست(یعنی گریه شوق برای این مقامات حضرت زهراست) وگرنه مظلوم در عالَم زياد است... (خاطرنشان میکنم که ایشان در ضمن بیان مشروح جملات مرحوم کلینی ره، زیاد گریه کردند؛ اما گریه شوق...)

یا حق

منبع وبلاگ «بقاء فنا»

امضاء ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
هو
وقتی انسان فانی شد، باقی میشود، و بعد از آنکه مقام جمع الجمع و ولایت را گذارند، به "انتهاء" میرسد.
و أنّ إلی ربّک المنتهی
یا حق
بازدید از وبگاه این کاربر سپاس نقل قول این مطلب در پاسخ
[-] 5 کاربر به دلیل این ارسال از روح خدا سپاسگزاری کرده اند.
آرام جان, جعفری مرندی, دوست, فاطمه, کژال
ارسال مطلب 

دسترسی سریع و کوتاه به بخش های مختلف:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

Copy Right ©  AzhA Group 1389-1393 . All Rights Reserved
MyBB © 2014 MYBB Group & Persian Translation by AzhA
Theme by  Ivgeo Designs  &  Translation by AzhA 
حقوق نشر این وبگاه نزد AzhA محفوظ است
زمان جاری: ۱۳۹۳-۹-۲, ۰۲:۵۳ صبح
GTM +3:30