خوش آمدید مهمان گرامی! (وروددرخواست عضویت)
لا اله الا الله الحلیم الکریم لااله الا الله العلی العظیم
سبحان الله رب السماوات السبع و رب الارضین السبع
و ما فیهن و ما بینهن و رب العرش العظیم و الحمدلله رب العالمین
كاربر گرامی : جهت دسترسی سریع به امكانات انجمن ، بخش دانلود و گالری از تابلوی زیر استفاده فرمائید
logo
 

 


ارسال مطلب 
 
امتیاز این مطلب
  • 2 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زندگی نامه حضرت آیت الله عبدالقائم شوشتری
۱۳۹۰-۱۰-۳
مطلب: #1
زندگی نامه حضرت آیت الله عبدالقائم شوشتری
بسم الله الرحمن الرحیم

زندگینامه

مطالب ذیل برگرفته از کتاب خرمن معرفت و در جواب حضرت استاد به نامه حجت الاسلام والمسلمین سید عباس موسوی مطلق می باشد.


[تصویر: _20100610_1716053494.jpg]


حقیر درروزنیمه ذی الحجه سال 1365 ه.ق روز تولد امام دهم ،حضرت علی بن محمد الهادی صلوات الله علیه ، درشهر قوچان متولد شدم .سیر وسلوک بنده از اینجا شروع شد؛حدود سیزده ساله بودم که حس خداجویی درمن بیدار شد ،با کمال تشنگی از خود می پرسیدم راه وصال حضرت باری تعالی جل جلاله وعم نواله چیست ؟

درسال 1339 شمسی بنده طلبه شدم ودرمدرسه نواب مشهد مشغول تحصیل گردیدم .درکنار درس وبحث حوزوی به مطالعه کتبی که درباره ادیان ومذاهب وطرائق بود مطالعه وتحقیق می نمودم .

1.نخسین کسی که به عنوان درس اخلاق خدمتش رفتم مرحوم آیة الله شیخ مجتبی قزوینی احمدی سینائی بود .ایشان مؤکداً به تخلیه وتحلیه که مقدمه تزکیه نفس است توصیه می فرمودند .

2. طی یک مقدمه با عارف مرتاض حضرت سیدابوالحسن حافظیان آشنا شدم ودرخدمت ایشان علم اعداد و علم رمل وجفر ناقص وبعض از ختومات را تعلیم گرفتم ،ولی پس از چندین سال بدلائلی دفتر را پاره کردم وبه "رودخانه ماربره "که از سرشاخه های سددز است ریختم وبخود گفتم :

یاربا ماست چه حاجت که زیادت طلبیم

دولت صحبت آن مونس جان مارا بس

3.ادبیات عرب را نزد حضرت استاد عارف والامقام جناب آقای حجت هاشمی می خواندم ودرساعتی جداگانه بقیه الواح علم اعداد را فرا گرفتم ولی دیدم علوم غریبه نه تنها دردی را دوا نمیکند بلکه یک حجاب بسیار خطرناک است . استاد فهمید ومرا به مسیر سلوک راهنمایی کرد .ایشان اولین کسی بود که برای بنده درس عشق خدا راآموخت ومن سخت مشتاق این را ه شدم (معظم له نوه دختری حضرت آیة الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی هستند .)

4.با توجه به شناختی که از حوزه علمیه مشهد وقم پیدا کردم وحوزه قم را غنی تر از مشهد یافتم ، محل تحصیلم را از مشهد به قم تبدیل کردم .روزی به خدمت حضرت آیة الله العظمی آقای بهجت مشرف شدم وبه ایشان شرح الحال خود را گفتم .آقا فرمودند :من فعلاً به شما کتابهای مفیدی را معرفی می کنم وبنده ،خدمت ایشان علاقه زیادی پیدا کردم .بعضی نمازهای یومیه را در مسجد فاطمیه به امامت ایشان اقامه می نمودم . همیشه سعی می کردم پس ازنماز مصاحبت ایشان را از مسجد تا منزل از دست ندهم .وقتی به درس خارج ایشان راه یافتم همه روزه ده دقیقه قبل از شروع درس ایشان در منزل معظم له حاضر می شدم به امید استفاده های اخلاقی ومعنوی و انصافاًبسیاراستفاده کردم .امیدوارم خداوند متعال امثال ایشان را بسیار گرداند .دستورات ایشان اکثراً سفارش به انجام واجبات و ترک محرمات و اتیان بعضی مستحبات وترک مکروهات بوده ودربین مستحبات به دوام طهارت ونافله شب و نماز جعفرطیار بیشتر سفارش می نمودند .طی سالیان ارتباط کراماتی هم از ایشان مشاهده کردم وبه دوستان رازدار و حق شناس نقل کرده ام .

5. همان ایام وصف بزرگمردی دیگر را از دوستان شنیدم و به خدمتش شتافتم بنام حضرت آیة الله العظمی حاج سید رضا بهاءالدینی که در حسینیه خود نماز جماعت می خواندند ومشتاقان ایشان یک ساعت مانده به مغرب در آنجا حاضر می شدند و از خرمن علم و عرفان ایشان استفاده می نمودند وبنده هم مانند کلب اصحاب کهف اکثر روزها حاضر می شدم وبسیار بهره مندشدم .ایشان همیشه شاگردان خود را به تفکر و تعقل تشویق می نمودند .والحق والانصاف خوب دستوری را سفارش می نمودند که عرفان عملی را با تفکر و تعقل همراه می نمودند .

6. در این اثنا یکی از دوستان از بزرگی تعریف کرد به نام حضرت آقای حاج سید حسین یعقوبی قائنی ،بنده به خدمت ایشان هم رسیدم و انصافاً از حضور ایشان سالها بهره مند شدم و درنتیجه جلسات منور ایشان به مسائلی فوق العاده دست یافتم و عملاً از کیفیت سلوک عاشقان مطلع شدم .من برای همیشه شکر گزار ایشان و اساتید دیگرم هستم .جزاه الله خیراالجزاء.

7. در همین ایام به درس منظومه واشارات حضرت آیة الله حسن زاده آملی ،عالم عارف،دریای بیکران علم ومعرفت حاضر شدم و از ایشان هم بهره ها گرفتم .ایشان شاگردان خود را به تحصیل علوم مختلف دینی تشویق می نمودند و دستورات سازنده ای هم به برخی از شاگردان تعلیم می نمودند و شاگردان برجسته ای هم تربیت فرموده اند .

8. همزمان با مجاورت در قم و تحصیل در حوزه علمیه قم د رهر فرصتی که می یافتم و مشهد مشرف می شدم خدمت بزرگمردی سلمان گونه حضرت آقای شیخ عبدالکریم حامد که ساکن مشهد شده بودند استفاده می کردم .هنر ممتاز ایشان موشکافی مسائل اخلاص بود که الحق در این موضوع بنده هیچ کس را در آن حد زیارت نکردم .البته بزرگان همه خالص هستند ولی در مقام تربیت سالک روش های مختلفی دارند .ایشان در مقام تربیت شاگردانش به محور اخلاص بسیار سفارش می کردند و مروج حدیث نبوی :

( من اخلص لله اربعین یوماًفجرالله ینابیع الحکمه من قلبه الی لسانه)

بودند .نامه منتشر نشده ای از ایشان نزد اینجانب هست تاحدی عظمت افق ایشان را نشان می دهد .

9.با اینکه اساتید قبلی هر کدام به تنهایی برای سالک کافی بود ولی عطش شدید اینجانب از طرفی و مواضع مختلف اساتید از طرفی دیگر سبب می شود که من هم چنان در جستجوی یافتن انسان کامل تفحص کنم .یک روز در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها)با بعضی از دوستان نشسته ودرباره استاد مشورت می کردم .یکی از دوستان گفت :بزرگواری در تهران هست بنام حاج محمد اسماعیل دولابی که گاهی هم قم مشرف می شوند ولی هیچ آدرسی از ایشان نداشتیم . بنده همین طور که نشسته بودم مکاشفه ای شد و به بند ه آدرس منزل ایشان را در قم نشان دادند .ضمن اینکه خیابان و کوچه ودرب منزل ،حتی پلاک درب را دیدم سمعاً هم شنیدم به رفقا ،چیزی نگفتم ولی بلافاصله اول خودم به تنهایی رفتم دیدم آدرس درست است .برای بعد از ظهر همان روز وقت ملاقات گرفتم دوستان را خبر کردم و خدمت ایشان رسیدیم برای اینکه مطمئن شوم که مکاشفه من رحمانی بوده یا شیطانی استخاره هم گرفتم این آیه آمد :

"رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق واجعل لی من لدنک سلطاناًنصیرا "

از خداوند متعال که هدایت تکوینی و تشریعی بعهده خودش و ولیش حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است تشکر می کنم که مارا آفرید ومرا به دین حق و مذهب حق و طریقت حق هدایت فرمود تشکر می کنم .از خدمت آقای دولابی که مجذوب سالک بود استفاده هایی کردم که از اساتید دیگر که سالک مجذوب بودند استفاده نکردم و هم چنین از گروه دوم (سالکان مجذوب)بهره هایی گرفتم که از گروه اول (مجذوبان سالک ) نگرفتم .بقول حضرت خضر (ع) که درپایان ملاقات به حضرت موسی(ع) گفت : مرا برای کاری آفریدندکه از شما ساخته نیست وشمارابرای کاری ساختند که از دست من ساخته نیست .

10.در همان ایام خداوند متعال نعمت بزرگی به من عطا کرد وآن ارادت بنده خدمت مرحوم طباطبایی رحمه الله صاحب تفسیر المیزان بود .درباره عظت ایشان فقط می گویم :

یک دهن خواهم به پهنای فلک

تابگویم مدح آن والا ملک

داستان بنده با ایشان شنیدنی و خواندنی است .بنده طلبه مشهد وسرسپرده به مرحوم آیة الله شیخ مجتبی قزوینی شاگرد مرحوم آیة الله شیخ مهدی اصفهانی مؤسس مکتب تفکیک بودم ،چه شدکه سرسپرده کسی شدم که قبلاًبه اوبدبین بودم وسپس فدائی او شدم .حتی کار به جائی رسید که ایشان مرا به عنوان مریدی کوچک به شاگردی پذیرفتند و اذکاری هم تعلیم فرمودند و بنده را از تنگ نظرهای مختلف به سعه بینش عرفانی دلالت کردند . درخاتمه به منظور قدر دانی از دیگر بزرگانی که از محضرشان استفاده کردهام طبق وظیفه شرعی "من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" به ذکر اسامی شریفشان اکتفا می کنم .

11. آیة الله شیخ محمد ناصری (اصفهانی)

12. آقای معلم دامغانی

13. جعفرآقا مجتهدی

14. آیة الله علامه سید محمد حسین طهرانی

15. آیة الله سید احمد نجفی (داماد شیخ عباس قوچانی هاتف ،وصی مرحوم قاضی)

16. مرحوم آیة الله شیخ عباس هاتف قوچانی بنده بیش از سه جلسه ایشان را ندیدم ولی بسیار بهره مند شدم

17. مرحوم آیة الله شیخ حسن ناظمی بروجردی رحمه الله .

18.مرحوم آیة الله شیخ ذبیح الله قوچانی رحمه الله .

19.عالم عارف مرحوم سید هاشم رضوی هندی رحمه الله .

20. آیة الله شیخ حسن مصطفوی رحمه الله.

21. مرحومه بانو مجتهده اصفهانی

22. آیة الله محی الدین حائری شیرازی

23. عالم عارف مرحوم حسین محمد شفیعی رحمه الله.

24. آیة الله حاج شیخ علی مقدادی ،یگانه فرزند وصی عارف واصل اعجوبه زمان ،حضرت آیة الله آقای شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی رحمه الله می باشند .

25. مرحوم آیة الله سید کمال موسوی شیرازی رحمه الله.

این نکته را هم اضافه کنم که گرچه بعضی از بزرگان را زمانی کم وکوتاه درک کردم ولی از محضرشان بسیار بهره برده ام . ولازم می دانم که همین جا نصیحتی به سالکان کوی حضرت حق جل وعلا عرض کنم که محصول چهل ساله من است وآن نصیحت این است که : پیش دو استاد همزمان نروید زیرا تشویش خاطر می آید واگر چه اینجانب الان توجیه هستم که همه حقند وگلهای باغ توحید ،اگرچه مختلفند ولی همه زیباو دوست داشتنی وتماشایی هستند اما برای مبتدئین قابل هضم نیست .

امیدوارم خداوند متعال احسان این بزرگان را بر من حلال گرداند و اجرشان را به صفات مضاعف در دنیا و آخرت کرامت فرماید .بزرگان دیگری را هم بنده ملاقات کرده ام که خودشان اجازه معرفی نداده اند .ولی اینجانب غلام حلقه به گوش اساتیدم هستم زیرا امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) فرمودند :

" من علمنی حرفاً فقدصیرنی عبداً"
سپاس نقل قول این مطلب در پاسخ
[-] 4 کاربر به دلیل این ارسال از کژال سپاسگزاری کرده اند.
آرام جان, دوست, فهیمه, کمیل
۱۳۹۰-۱۰-۳
مطلب: #2
RE: زندگی نامه حضرت آیت الله عبدالقائم شوشتری
سخن بزرگان در مورد آیت الله عبدالقائم شوشتری:

سخن مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد تقی بهجت

جناب حجت الاسلام موسوی مطلق در کتاب فیض حضور نوشته اند :...آیت الله بهجت فرمودند : ((سلام مرا به ایشان (استاد شوشتری ) برسانید . شما که آقای شوشتری دارید چرا این جا آمده اید؟ خدمت ایشان باشید برای شما مفید است .)) در حدیث قدسی آمده : یا داود اذا رایت لی طالبا فکن له خادما (محجه البیضا ج1ص131) ((یا داود هر گاه طالب مرا دیدی خادم او باش ))

سخن مرحوم آیت الله سیبویه

ایشان در مورد حضرت استاد شوشتری میفرمودند: ((بنده در عمرم با اینکه اشخاص مختلفی را دیده ام کمتر کسی را اینچنین زلال دیده ام ،ایمان ایشان به خدا و اهل بیت علیهم السلام مخصوصا حضرت حجت ابن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف از روی یقین است .ای کاش من زودتر ایشان را میشناختم .ای کاش میشد خدمت ایشان باشم ولی هر جا باشم دعاگوی او هستم ،فقط امیدوارم شاگردان ودوستانش به خوبی از ایشان استفاده کنند .)) (نقل از حجت الاسلام موسوی مطلق)


سخن آیت الله حاج شیخ محمد تقی انصاری همدانی PDF چاپ نامه الکترونیک

سخن آیت الله حاج شیخ محمد تقی انصاری همدانی

در کتاب فیض حضور آمده ( مرحوم اانصاری )بارها و بارها به بیانات مختلفی از حضرت استاد شوشتری تمجید میکردند وحتی دیدم که دست ایشان را بوسیدند و میفرمودند :((حاج آقای شوشتری عارفی وارسته است .واقعا عاشق ودلباخته حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد مردم وحوزه های علمیه قدر ایشان را آنچنان که هست باید بدانند. ایشان هوی وهوس ندارند))


سخن مرحوم آیت الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی:

جایی ایشان را نفرستادیم مگر جای پای گذاشتند و جایی نرفتند مگر آنکه اهل آن دیار به دنبالش شتافتند.

خرمن معرفت-چاپ اول- صفحه 24


سخن آیت الله کمیلیآشنایی ما با برادر بزرگوار، عالم عارف حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ عبدالقائم شوشتری به واسطه ی یکی از دوستان ما که از شاگردان مرحوم آقای حداد است، صورت پذیرفت؛ بدین ترتیب که در مسافرت هایی که به اصفهان داشتم، به منزل برادر سالک جناب آقای حاج محسن شرکت که در اصفهان سکونت دارند، وارد می شدیم. ایشان هم معمولا ذکر خیر از حاج آقا شوشتری می کردند و برای این مهم فرصتی فراهم نمی شدکه ایشان را زیارت کنم، تا این که بالاخره در تابستان 1386 شمسی که مجموعه ای از طلاب خمینی شهر برای چند ماه از این جانب دعوت کرده بودند، فرصتی پیش آمد که معظم له را در منزلشان زیارت کنم و بعد از مدتی هم در جلسه ی اخلاق و عرفان ایشان از من خواستند که درباره ی مرحوم استاد در آن جلسه سخنرانی کنم و به پرسش های حاضران پاسخ دهم.

همچنین در یک جلسه ی دیگر در شبی از شب های ماه رمضان که به همراه حاج محسن شرکت بودیم و در نماز جماعت ایشان شرکت و قصد استماع سخنان ایشان را داشتیم، در آن جا مکررا از این جانب درخواست فرمودندکه درباره ی حضرت استاد و مسایل عرفانی سخن بگویم. باز هم بنده به این درخواست پاسخ دادم و با محبتی که ایشان به ما دارند، بعضی افراد را هم ارجاع داده بودند.

ایشان خیلی شخصیت امام زمانی و آراسته به علم و فضیلت و متخلق به اخلاق حمیده و مرحله ای از فنائ فی الله را دارند. خداوند بر توفیقات ایشان بیفزاید و مسلمین را از وجود معظم له مستفیض نماید ان شاء الله تعالی.(کتاب دلداده، انتشارات پیوند با امام، صفحه 94)سخن حضرت علامه حسن زاده آملي

تابستان گذشته كه حضرت استاد با جناب علامه آيت الله حسن زاده آملي در تهران ملاقاتي داشتند دوستاني كه حاضر بودند مي گفتند جلسه در نهايت صفا و صميميت بود. در همان جلسه حضرت علامه به جناب استاد فرمودند: «آقاي شوشتري! آنچه خوبان همه دارند تو تنها داري»


سخن حضرت آيت الله جوادي آملي

يكي از اساتيد حوزه علميه اميرالمومنين تهران ، چندي پيش از محضر حكيم متاله فقيه عاليقدر حضرت آيت الله جوادي آملي سوال نموده بودند آيا شما حضرت آقاي شوشتري را مي شناسيد ايشان مي توانند دستگيري كنند مي توانند براي مسير عرفان شاگرد تربيت كند

مفسر عظيم الشان قرآن جواب داده بودند: بنده ايشان را از قديم الايام مي شناسم ايشان سابق در قم بودند و الان اصفهان هستند. بله ايشان مناسب اين كار هستند براي شاگرد تربيت كردن، ايشان از مردان خدا هستند.

و اين در حالي است كه ایشان در همان جلسه از شخص ديگري سوال مي پرسند كه حضرت آيت الله جوادي آملي مي فرمايند : براي اخلاق مناسب است.
سپاس نقل قول این مطلب در پاسخ
[-] 3 کاربر به دلیل این ارسال از کژال سپاسگزاری کرده اند.
آرام جان, دوست, فهیمه
ارسال مطلب 


دسترسی سریع و کوتاه به بخش های مختلف:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

 Copy Right ©  AzhA Group 1389-1393 . All Rights Reserved
MyBB © 2014 MYBB Group & Persian Translation by AzhA
Theme by  Ivgeo Designs  &  Translation by AzhA 
حقوق نشر این وبگاه نزد AzhA محفوظ است
زمان جاری: ۱۳۹۴-۱۱-۲۴, ۰۱:۵۱ صبح
GTM +3:30